Nie zapominajcie o zdrowiu psychicznym

 

Global Game Jam skontaktował się z Pritika Sachdev, która jest nie tylko członkiem naszego zespołu w tym roku, ale również pracuje jako kierownik ds. społeczności w CheckPoint. Jest to organizacja pozarządowa, która zapewnia wsparcie psychiczne i zasoby dla społeczności graczy.

Praca na ostatnią chwilę [ang. crunch time] jest istotną kwestią i wiele game jammów było sprawdzanych pod względem zapewnienia ochrony lub promowania takiego podejścia do tworzenia gier. Game jammy to świetna okazja na spotkanie nowych ludzi, na współpracę, na poddanie próbie własnej kreatywności. Jednak, te 48 godzin to bardzo krótki czas w którym wypada bardzo dużo zrobić, a to może być przyczynkiem do nadwyrężenia i przepracowania.

Na GGJ zależy nam byście o siebie dbali i mieli pewność, że jesteście w stanie pracować bez uszczerbku na zdrowiu. Twórzcie gry bez poświęcania własnego zdrowia fizycznego czy psychicznego i wspierajcie Wasz zespół.

Pritika przekazała nam 10 porad od CheckPoint, więc sprawdźcie jak o siebie zadbać w czasie GGJ 2019!

 1. Trochę za dużo dzieje się dookoła i musicie się szybko wyciszyć? Spróbujcie tych kilku ćwiczeń:
  1. Zapanujcie nad własnym oddechem: wdech i policzcie spokojnie do czterech; długi wydech gdy liczycie aż do siedmiu
  2. Zagrajcie w “pięć rzeczy”: na głos wymieńcie nazwy pięciu przedmiotów, które widzicie, które słyszycie, które czujecie itd. To pozwoli Waszemu umysłowi skoncentrować się na czymś konkretnym oraz...
  3. pomoże odwrócić uwagę od czegoś co Wam przeszkadza w danej chwili
  4. Stopniowe rozluźnianie mięśni: Zacznijcie od palców u stóp. Napnijcie mięśnie na pięć sekund, a potem powoli je rozluźnijcie. Następnie zróbcie to samo z łydkami, a potem z udami. Powtarzajcie to ćwiczenie idąc w górę ciała. To ćwiczenie pomaga w rozładowaniu stresu i napięcia zarówno w odniesieniu do psychiki i emocji.
 2. Pamiętajcie by od czasu do czasu wstawać i się przeciągać! Może się wydawać, że to jest dziecinna porada, ale rozciąganie całego ciała przez kilka minut poprawia krążenie i natlenienie krwi, co ma wpływ na pracę mózgu, a w konsekwencji i stanu ducha. Dobrze również pamiętać by regularnie odklejać się od monitora by rozruszać zastane gnaty.
 3. Zwracajcie uwagę na pierwsze symptomy przemęczenia. Dzięki temu możecie uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Typowe objawy to: fizyczne lub emocjonalne wycieńczenie, problemy z koncentracją, utrata zadowolenia z wykonywanych czynności itd. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie CheckPoint.
 4. Rozmawiajcie z członkami Waszego zespołu i od samego początku postawcie sobie jasne cele, które jesteście w stanie osiągnąć. W Waszym planie uwzględnijcie trochę dodatkowego czasu na nieprzewidziane wypadki. Pamiętajcie, że GGJ to miejsce w którym możecie się czegoś nauczyć i spotkać ciekawych ludzi -- to nie są zawody!
 5. Nauczcie się mówić “nie.” Zbyt często przyjmujemy na siebie więcej obowiązków niż jesteśmy w stanie wykonać. Jeżeli macie wrażenie, że z czymś możecie sobie nie poradzić, od razu dajcie wszystkim jasny sygnał.
 6. Nie zapominajcie o zsocjalizowaniu i o wyciszeniu. Jedną z najwspanialszych rzeczy na GGJ jest społeczność, która ściąga w jedno miejsce by się spotkać. Rozmawiajcie z ludźmi, których spotykacie na GGJ, dzielcie się pomysłami, dyskutujcie, grajcie w gry, które przygotowali inni, i korzystajcie z tego niesamowitego zasobu wiedzy i umiejętności. Jednocześnie nie dajcie się za bardzo ponieść pracując bez ustanku przez te 48 godzin . Wydzielcie trochę czasu na wyciszenie. Idźcie na spacer, albo usiądźcie w ustronnym miejscu. Nawet pięć minut poświęcone na łażenie bez celu pozwoli Wam wrócić do pracy z nowymi siłami.
 7. Ułóżcie plan jak zadbać o swoje ciało:
  1. Sen. Sprawdźcie, czy Wasz game jam zapewnia wydzielone i ciche miejsce na odpoczynek i spanie. Jak dacie radę, to pojedźcie do domu się zdrzemnąć, tylko nie zapomnijcie wrócić i pomóc Waszemu zespołowi ukończyć grę.
  2. Jedzenie. Pijcie dużo wody i przygotujcie zdrowe przekąski. Jedzcie owoce!
  3. Prysznic. Oprócz tego, że członkowie Waszego zespołu będą Wam wdzięczni, to jednocześnie poczujecie się rześko i świeżo. Jak nie ma prysznica na GGJ, to wyskoczcie szybko do domu jeżeli macie na to okazję.
 8. Zaplanujcie jakąś rozrywkę dla Waszego zespołu. Idźcie do parku, poćwiczcie razem jogę, wyskoczcie na plażę, albo nawet do centrum handlowego, a może zjedzcie lunch w kawiarni. Pomyślcie o tym by wyrwać chwilę, by odświeżyć umysł w innym otoczeniu, a na pewno poczujecie się lepiej.
 9. Jak coś nie gra, to dajcie znać organizatorom. Oni zawsze pomogą Wam znaleźć spokojniejsze miejsce, gdzie będziecie mogli się odprężyć.
 10. Nigdy nie zapominajcie o własnym zdrowiu. Może i spotykamy się by pracować nad wspaniałymi grami, ale Wasze zdrowie jest najważniejsze. Jeżeli macie poważne problemy, to skontaktujcie się z odpowiednimi służbami, albo zerknijcie na tę listę kontaktów i porad z całego świata.