GGJ Online Çeşitlendiricileri (Diversifiers)!

İşte beklediğiniz an geldi! Jam’in başlamasına bir haftadan biraz daha fazla kala, GGJ Online (2021) Çeşitlendiricileri’ni (Diversifiers) sunmaktan mutluluk duyarız!

Umarız ki GGJ oyunlarınıza uygulayabileceğiniz fikirleri düşünmenize yol açar. 

Bu muhteşem listeyi sizin önerilerinizin yanısıra çeşitlendiriciler komitemiz olmadan oluşturamazdık. Bunu mümkün kılan bazı isimlere büyük bir teşekkür sunmak isteriz: Jo Summers, Adam Boyne, Caleb Anderson, Dylan Gedig, Foaad Khosmood, Ian Hamilton, Kate Edwards, Sarah Cole, Teppo Kauppinen, Tim Cullings ve Victor Breum.

Çeşitlendiriciler, jam haftasonunuza biraz daha eğlence katmak ve sınırlarınızı zorlamak için harika bir yol. Bazen kapsamı daraltmanız veya fikirlerinizi daha iyi hale getirmenize yardımcı olurlar. GGJ Online oyununuza eklemesi tamamen sizin tercihinize kalmış olan Çeşitlendiriciler, ana odak olan temanın haricinde ek kısıtlar yaratır. Diğer oyunlar arasında ön plana çıkmanızı sağlayabilirler. Oyununuzu yüklerken en fazla 4 adet çeşitlendiriciyi işaretleyebilirsiniz.

Bu yılın çeşitlendiricileri, diğer dillerde de sizlere sunulmak üzere, hazır olduklarında bu gönderide bağlantı olarak verilecek.

 

Sponsorlu

Core Egzersizleri (Core Exercise) - (Manticore Games sponsorluğunda) Oyununuzu Core Games platformunu kullanarak geliştirin. Özel Fırsat: Bu Çeşitlendiriciye üyeleri oyun sektöründen olan jüri heyeti tarafından 10.000 ABD dolarından oluşan ödül havuzundan da ödül verilecek!

Varış yeri: Mutlu Yer (Destination: Happy Place) - (Unity sponsorluğunda) Sizi mutlu eden bir yere veya ruh haline ulaşma yolculuğunu veya sürecini (yer, aktivite, fikir, insan, v.b.) içeren bir oyun yapın.

PlayFab ile Oyun Döngüsü (Creating a PlayFab-ulous Game Loop) - (Microsoft sponsorluğunda) PlayFab Experiments kullanarak oyun döngünüz için en iyi stratejileri belirleyin. PlayFab Experiments özelliği, birden çok eşzamanlı deney yürüterek ve istatistiksel güvenilirliği sağlayarak oyununuz için en iyi stratejileri belirlemenize yardım eder.

Sanal Cüzdan (Virtual Wallet) - (IGDA Foundation sponsorluğunda) - Web Monetization API ile alternatif gelir modeli kullanan, ağ temelli oyun (web game) geliştirin (nasıl yapacağınızı buraya tıklayarak öğrenin). 

Beklenmedik Müttefikler (Unlikely Allies) - (Virtuos sponsorluğunda) Oyununuz, mobil cihazlar ve bilgisayar arasında çok oyunculu (multiplayer) çapraz oyunu (cross-play) desteklemelidir.

Sen + Ben Varız, Evlat (It’s You + Me, Kid) - (Carina Fund sponsorluğunda) Ailelerin birlikte oynaması için tasarlanmış, matematik içerdiğini çaktırmayan bir oyun yapın.

Olanaklar Sınırsız (The Possibilities are Endless) - (Endless sponsorluğunda) Birincil özelliği eğlenceli olması olan bir eğitsel oyun yapın. Oyun, çocukların ilgisini çekerken bir yandan da STEM (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) konularından biri hakkında eğitici olmalı.

Duygulandım (The Feels) - (Sony Interactive Entertainment sponsorluğunda) Controller kullanımının verdiği his (“Controller feel”), oyunların hissettirdikleri (“game feel”) ve/veya duygusal ve samimi olan kişisel bir hikayeden yola çıkan tasarımlar barındıran projelere teşvik etmek istiyoruz.

Yükselt (Elevate) - (NextNav sponsorluğunda) Vertical location kullanan bir oyun yapın (Vertical location hakkında daha fazla bilgi edinmek için bağlantıya tıklayın, fikir almak için webinar‘ı izleyin, NextNav SDK veya Unity Plug-In’i indirin).

 

Erişilebilirlik

Erişilebilirlik Yıldönümü* (A11yversary*) - Team Epic Wedgie'nin 2011 oyununun özelliklerini kopyalayarak GGJ'nin erişilebilirlik çeşitlendiricilerinin 10. yılını kutlayın: oyununuzda eğitim kısmı (tutorial) olmalı; oyun, tek başına seslere ve renklere bağımlı olmamalı; oyun tek tuşla kontrol edilmeli.

* 2011 yılında Orlando jam merkezinde erişilebilirlik yarışması düzenlendi. GJJ’de erişilebilirlik ilk defa tam anlamıyla burada ele alındı. Bu yarışma, erişilebilirlik çeşitlendiricileri kategorisinin oluşmasına da öncülük etti. Kazanan oyun, Team Epic Wedgie tarrafından yapılmıştı. Bu çeşitlendirici için, onların 10 yıl önce GGJ’de yaptıkları oyunun özelliklerini, kendi oyununuza eklemelisiniz. 

Açık büfe (Kitchen sink) - Oyuncular en az üç farklı türde giriş aygıtı (örneğin; klavye, controller, fare, göz takibi (eye tracking), patates) arasında seçim yapabilmeli 

Spinal Tap - Oyunda, farklı türde ses efektleri (örneğin; ayak sesleri, silah sesleri, ambiyans, motor çalışması sesi, lastik sesi) için ayrı ses kaydırıcıları (volume slider) olmalı.

 

Sanat

ASCII Köye Yeni Adet (Are we ASCIIng too much?) - Oyunun bütün grafikleri ASCII ile temsil edilmeli.

İkinci Anlam (Double Take) - Oyununuzda başka bir açıdan bakıldığında farklı bir anlama gelen anlar olmalı (ambigram gibi).

FotogrALetri (Photograbetry) - Yürüyüşe çıkın, 3-5 obje bulup fotoğrafını çekin ya da bu objeleri toplayın, bunları oyununuza dahil edin.

Konuyu Noktalayalım (Get to the point) - Oyun içi görselleriniz Pointillist tarzda olmalı.

 

Ses

Tema Şarkısı (Theme Song) - Oyunuzun eğitim kısmı (tutorial) şarkı biçiminde olmalı.

Wilhelm - Oyununuzdaki karakterler yalnızca çığlık atarak iletişim kurabilir (Bonus olarak, diyalog seçeneklerinde farklı şiddette çığlıklar olmalı!) 

Seslendir (Vocalise) - Oyununuzdaki tüm öğeler (kullanıcı arayüzleri ve oynanış) konuşma sentezleyici (synthesized speech) ya da anlatıcı (narrator) tarafından seslendirilmeli. 

 

Kodlama

RNG - Normalde rastgele atanmayan bir değeri rastgele (randomize) atayın (örnek olarak: zıplama yüksekliği, başlangıç lokasyonu, şapka, yakınlaştırma derecesi (zoom level), yerçekimi)

LOLCODE – Oyununuzu ezoterik programlama dillerinden biriyle yazın.

 

Tasarım

Hedef şaştı (Moving the goalposts) - Oyunun her oynanışında oyunu kazanma şartları bir şekilde değişmeli

Murphy Kanunları (Murphy's Law) - Amacının mümkün olduğunca çok farklı şekilde başarısız olmak olduğu bir oyun tasarlayın

Düet (Duetto) - “İkilik” bir oyun yapın: iki oyuncu için tasarlanmış; iki tuşla oynanabilen; 2 ses efekti, 2 renk, 2 şekil, v.b. kullanan.

Başarı Kokuları Alıyorum (Smells like Success) - Burnunuzla oynayabildiğiniz bir oyun tasarlayın

Orada kaç kişisiniz? (How many of you are in there?) - Karakterin birden fazla oyuncu tarafından kontrol edildiği bir oyun yapın.

 

Anlatı

Yalan Haber (Fake News) - Dezenformasyonu bir şekilde konu alan bir oyun yapın. Oyununuz dezenformasyon üretme, önleme, yönetme ya da benzer konular üzerine olabilir.

Oyunlar Herkes İçindir (Games are for Everyone) - Oyununuzda genelde yeterince temsil edilmeyen grup ya da gruplara, karakter, anlatı veya tasarım yoluyla görünürlük sağlayın.  

Yıldız Işığı (Starlight) - Oyun evreniniz yıldızlardan ve takımyıldızlarından esinlenerek tasarlanmalı.

 

Meta

Ekstra Güvenli Sosyal Mesafe (On the safe side) - Tek başınıza ya da tüm elemanlarının, birbirinden en az 100 km uzakta olduğu bir takımda oyununuzu geliştirin.

Tu Bişvat geldi! (Tu B'Shvat has arrived!) - Bu sene GGJ’nin ilk gününe denk gelen Tu Bişvat şerefine, bir ağacın içinde, üstünde ya da etrafında geçen bir oyun yapın.

A-Party - Görüntülü arama esnasında oynanabilen bir oyun yapın

Sonraki Slayta Geçelim (Next Slide Please) – Oyununuzun tamamı Powerpoint (ya da başka bir sunum yazılımıyla) yapılmalı.

Salyangoz Hızında (Snail's Pace) - Oyununuz birkaç gün boyunca oynanacak ve hızlandırılamayacak şekilde tasarlanmalı.