Przeszkadzajki na GGJ Online

Chwila, na którą wszyscy czekali nareszcie nadeszła! Zostało zaledwie kilka dni i oto przedstawiamy Wam listę niesamowitych przeszkadzajek na GGJ Online 2021!

Mamy nadzieję, że dzięki tym sugestiom uda się Wam wpaść na wspaniałe pomysły podczas tworzenia gier.

Nie dalibyśmy rady przygotować tej niesamowitej listy bez Waszych zgłoszeń. Pragniemy gorąco podziękować wszystkim zaangażowanym osobom za ich pomoc, a w szczególności wymienić: Jo Summers, Adam Boyne, Caleb Anderson, Dylan Gedig, Foaad Khosmood, Ian Hamilton, Kate Edwards, Sarah Cole, Teppo Kauppinen, Tim Cullings oraz Victor Breum.

Przeszkadzajki mają dodać odrobinę rozrywki oraz wyzwań w trakcie naszego jammu. Czasami pozwolą Wam ograniczyć liczbę możliwych wyborów, a może nawet naprowadzą Was na ciekawsze pomysły. Pamiętajcie, że przeszkadzajki nie są elementem obowiązkowym w czasie GGJ Online w odróżnieniu od tematu głównego. Dzięki nim łatwiej będzie Wam stworzyć wyjątkowe gry. Możecie wybrać aż do czterech przeszkadzajek z poniższej listy.

W tym roku przeszkadzajki zostaną przetłumaczone na wiele języków. Jak tylko tłumaczenia będą gotowe, to podepniemy linki do tego dokumentu.

 

SŁOWO OD SPONSORÓW

kora mózgowa - (zasponsorowane przez Manticore Games) Użyjcie Core Games przy tworzeniu gry. Gry przygotowane w Core Games (przeszkadzajka “kora mózgowa”) będą brały udział w konkursie, w którym pula nagród wynosi $10.000. Jury konkursowe jest złożone z osób związanych z branżą grową.

Paweł i Gaweł - (zasponsorowane przez Virtuos) Wasza gra musi wspierać tryb wieloosobowy dla graczy na urządzeniach mobilnych i komputerach.

ty + ja = my - (zasponsorowane przez Carina Fund) Przygotujcie grę rodzinną, która jednocześnie będzie w nieoczywisty sposób odnosić się do matematyki.

STEM se poradzimy - (zasponsorowane przez Endless) Przygotujcie grę edukacyjną, która przede wszystkim będzie fajna do grania. Gra ma przykuwać uwagę dzieciaków i dopiero potem wprowadzić tematy związane ze STEM (science, technology, engineering, math, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka).

wczucie-wyczucie-poczucie - (zasponsorowane przez Sony Interactive Entertainment) Przygotujcie grę, która wykorzysta wyczucie kontrolera, wyczucie gry, i/albo wczucie się w emocje dzięki szczerej opowieści.

ty nad poziomy wylatuj - (zasponsorowane przez NextNav) Przygotujcie grę, która wykorzysta dane dotyczące położenie nad poziomem morza (vertical location). (Więcej możecie się dowiedzieć oglądając to webinarium. Niezbędne oprogramowanie znajdziecie tu NextNav SDK or Unity Plug-In).

Cel podróży? Raj utracony! - (zasponsorowane przez Unity) Przygotujcie grę, która opisuje podróż lub jakiś proces (związane z miejscem, czynnością, ideą, ludźmi itd.). Celem ma być odnalezienie miejsca lub stanu umysłu, które kojarzą się z osiągnięciem szczęścia lub radości.

doświadczenie nas uczy, że doświadczenie nas uczy - (zasponsorowane przez Microsoft) Zidentyfikujcie najlepsze strategie w trakcie rozgrywki dzięki PlayFab Experiments. Dzięki tym narzędziom będziecie mogli przeprowadzać jednocześnie wiele testów co zapewni Wam dużą poprawność zdobytych wyników.

 

DOSTĘPNOŚĆ

solenizant* - Nadszedł czas obejść okrągłą rocznicę przeszkadzajek związanych z “dostępnością” do GGJ. Powtórzcie rozwiązania zastosowane przez zespół Team Epic Wedgie w 2011 roku: przygotujcie tutorial, nie używajcie jedynie dźwięków lub jedynie kolorów do komunikacji, nie ograniczajcie sterowania lub przypisania działań do pojedynczych klawiszy.

* W 2001, w Orlando, zorganizowano konkurs na grę z najlepiej przygotowanym interfejsem. To był pierwszy raz gdy podczas GGJ “dostępność” była poważnie rozważana jako istotna cecha gier. To wydarzenie zainicjowało uwzględnienie “dostępności” w przeszkadzajkach. Zwycięska gra została przygotowana przez Team Epic Wedgie i dlatego prosimy Was o użycie tych samych rozwiązań jakie wykorzystano 10 lat temu.

Słodowy kontra MacGyver - Przygotujcie grę tak by umożliwić graczom wybór co najmniej trzech różnych kontrolerów, np. klawiatury, padów, myszki, śledzenia wzroku, ziemniaków itd.

Spinal Tap - Wasza gra musi umożliwiać pełne sterowanie głośnością różnych dźwięków, np. kroki, wystrzały, tło, silniki, opony.

 

SZTUKA

Aś Ci Łoczy Wyjdom - Cała grafika w grze musi wykorzystywać symbole ASCII.

ja to już gdzieś widziałem - Przygotujcie momenty w grze, które zmieniają swoje znaczenie zależnie od tego skąd się je obserwuje (zerknijcie na ambigramy).

parcie na szkło - Idźcie na spacer, zróbcie zdjęcia 3-5 przedmiotów, dodajcie je do Waszej gry.

kropka w kropkę - Grafika w grze powinna nawiązywać do puentylizmu.

 

DŹWIĘK

z pieśnią na ustach - Tutorial do gry musicie przygotować w formie piosenki.

szczekaczka - Postaci w grze mogą się jedynie komunikować wrzeszcząc. Punkty dodatkowe za urozmaicenie wrzasków zależnie od wybranych linii dialogowych.

„Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” - każdy element gry (interfejs i rozgrywka) musi być okraszony syntetyzowaną mową lub wypowiedzią narratora.

 

PROGRAMOWANIE

los na loterii - Zastosujcie wybór losowy tam gdzie zazwyczaj go nie ma np. wysokość skoku, pozycja startowa, kapelusz, ogniskowa, grawitacja itp.

LOLCODE - Napiszcie całą grę w ezoterycznym języku programowania.

 

PROJEKTOWANIE

idzie się po to żeby iść - warunki zwycięstwa zmieniają się do pewnego stopnia przy każdej rozgrywce.

Prawo Murphy’ego - Zaprojektujcie grę, w której celem jest poniesienie porażki na jak najwięcej sposobów.

para - Przygotujcie grę bazującą na dwójce: dwóch graczy, dwa klucze, dwa dźwięki, dwa kolory, dwa kształty, itp.

Czujesz to? - Przygotujcie grę, w którą będzie można grać nosem.

No bez jaj! - Zaprojektujcie grę, w której główna postać jest kierowana przez kilku graczy.

 

OPOWIEŚCI

ale fejk - Zaprojektujcie grę, która odnosi się do dezinformacji, rozprzestrzeniania fejków, zapobiegania im, zarządzania przepływem informacji itp.

wszystko dla wszystkich - Umożliwcie grupom tradycyjnie marginalizowanym na zaprezentowanie ich własnych opinii poprzez wybór postaci, poprowadzenie narracji czy stylu gry.

konstelacje - Świat przedstawiony w grze musi być zainspirowany gwiazdami i konstelacjami.

 

META

trzymajmy zdrowy dystans - Przygotuj grę samodzielnie, albo z ludźmi oddalonymi od siebie o co najmniej 100 km.

Tu B'Shvat - Święto Tu B'Shvat przypada na pierwszy dzień Global Gam Jam. Z tej okazji przygotujcie grę, której akcja toczy się wewnątrz lub obok jakiegoś drzewa.

Słabo słyszę! Proszę mówić dalej! - Zaprojektujcie grę, w którą można grać w trakcie wideokonferencji.

jeszcze tylko jeden slajd - Cała gra jest przygotowana w PowerPoint lub innym podobnym oprogramowaniu do prezentacji.

ja mam czas, ja poczekam - Gra jest zaprojektowana tak by grać w nią przez wiele dni i nie można tego procesu przyspieszyć.