GGJ Online Diversifiers!

لحظه‌ای که همگی منتظرش بودیم فرا رسیده! حالا  که تقریبا یک هفته بیشتر به گیم جم نمانده، Diversifier های امسال گلوبال گیم جم را برایتان آماده کرده‌ایم!

امیدواریم که این لیست کمکتان کند که از حالا شروع به ایده‌پردازی کنید.

بدون کمک پیشنهادهای فوق‌العاده‌ی شما و هیئت Diversifier هایمان هرگز نمی‌توانستیم این لیست را آماده کنیم. از این افراد که در آماده کردن لیست ما را همراهی کردند متشکریم:

Jo Summers, Adam Boyne, Caleb Anderson, Dylan Gedig, Foaad Khosmood, Ian Hamilton, Kate Edwards, Sarah Cole, Teppo Kauppinen, Tim Cullings, Victor Breum.

این لیست برای جالبتر و یا حتی چالش برانگیزتر کردن گیم جم این آخر هفته است. بعضی وقت‌ها این Diversifier ها می‌توانند کمک کنند که پروژه‌ای که در نظر داشتید را کوچکتر کنید و یا ایده‌هایتان را بیشتر صیقل دهید. استفاده کردن از این لیست در کنار تم اصلی گیم جم کاملا اختیاری است. ولی به کار بردنشان باعث می‌شود تا بازیتان بیشتر جلوه کند. زمانی که بازی را ارسال می‌کنید می‌توانید تا 4 مورد از Diversifier ها را در زمان آپلود بازی بران آن انتخاب کنید.

امسال هم لیست Diversifier ها به زبان‌های دیگر هم در دسترس هستند و با کمک لینک‌های زیر می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 

اسپانسر شده‌ها

تمرین کردن با Core - (اسپانسر Manticore Games) از پلتفرم Core Games برای ساخت بازیتان استفاده کنید.

متحدان دور از انتظار - (اسپانسر Virtuos) بازی شما باید crossplay باشد، یعنی قابلیت چند نفره بازی کردن بین پلتفرم موبایل و PC را داشته باشد.

منم و خودت بچه جون - (اسپانسر Carina Fund) بازی خانوادگی بسازید که زیر پوستی ریاضی آموزش دهد.

هیچ چیزی غیر ممکن نیست - (اسپانسر Endless) یک بازی آموزشی بسازید که تفریح کردن توش حرف اول رو می‌زنه. بازی طوری باشه که نظر بچه‌ها رو جلب کنه و در عین حال حول محور موضوع‌های آموزشی علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی باشد.

احساسات - (اسپانسر Sony Interactive Entertainment) دوست داریم تا بازی‌سازی‌ها را به ساختن بازی‌هایی دعوت کنیم که احساس کنترل، حس بازی (game feel)، و یا احساسات و روایت داستان‌های واقعی را به حد اعلا می‌رساند.

ارتفاع گرفتن - (اسپانسر NextNav) بازی بسازید که از vertical location استفاده کند (اطلاعات بیشتر را می‌توانید با تماشای این وبینار بدست بیاورید و پلاگین و SDK این سرویس را هم از NextNav دریافت کنید.)

مقصد: یه جای شاد - (اسپانسر Unity) بازی بسازید که در مورد ماجراها و یا مراحل (مکان‌ها، فعالیت‌ها، ایده‌ها، آدم‌ها و چیزهای دیگر) طی کردن مسیری برای رسیدن به یک مکان و یا وضعیت ذهنی باشد که شما را شاد می‌کند.

یه گیم لوپ PlayFab-ulous بسازید! - (اسپانسر Microsoft) با استفاده از PlayFab Experiments بهترین تصمیم را برای گیم لوپ مناسب بازیتان پیدا کنید. ویژگی‌هایی که The PlayFab Experiments ارائه می‌کند به شما کمک می‌کنید تا بهترین استراژی را پیش بگیرید و این کار را با کمک امکان راه‌اندازی چندین تجربه‌ی همزمان که از نظر آماری قابل اعتماد هستند فراهم می‌کند. 

 

دسترسی‌پذیری

س۱۱لگرد (A11yversary*) - ده سالگی بخش دسترسی‌پذیری diversifier‌های GGJ را با کپی کردن فیچرهای بازی تیم Epic Wedgie از سال ۲۰۱۱  جشن بگیرید. بعلاوه اینکه بازی بخش آموزشی داشته باشد، تنها به صدا و یا رنگ برای رساندن اطلاعات بسنده نکنید و بازی باید تنها با یک دکمه قابل بازی کردن باشد.

* در سال ۲۰۱۱ سایت اورلاندو برای گلوبال گیم جم چالش دسترسی‌پذیر کردن بازی‌ها گذاشته بود و این اولین باری بود که این موضوع به طور جدی در گلوبال گیم جم مطرح می‌شد. این بخش دسترسی‌پذیری در diversifier‌ها از این ماجرا سرچشمه می‌گیرد. بازی که در آن رویداد برنده شد توسط تیمی به نام Epic Wedgie ساخته شده بود و به همین خاطر چالش شما این است که فیچرهای همان بازی که ۱۰ سال پیش ساخته شده را با تغییراتی پیاده‌سازی کنید.

سینک آشپزخانه (Kitchen sink) - بازیکن‌ها باید بین حداقل سه مدل دستگاه برای کنترل بازی انتخاب داشته باشند (مثلا کیبورد، دسته‌ی بازی، موس، تشخیص حرکت چشم، سیب‌زمینی و هر چیز دیگر.)

گروه Spinal Tap - بازی برای تنظیم کردن میزان بلندی صداهای متفاوت (مثل صدای قدم زدن، صدای شلیک، صدای محیط، صدای موتور، صدای چرخ ماشین)، تنظیمات جداگانه داشته باشد.

 

هنری

درخواست زیادی نباشه (Are we ASCIIng too much) - گرافیک بازی باید کاملا با  ASCII ساخته شده باشد.

برداشت دوگانه (Double Take) - لحظه‌ای در بازیتان داشته باشید که زمانی که از زاویه دیگری به آن نگاه می‌کنی معنای دیگری بدهد (مثل ambigram)

عکس گرفتن (Photograbetry) - بروید و قدمی بزنید و از چند تا شئی که سر راهتون می‌بینید عکس بگیرید و این عکس‌ها را در بازیتان استفاده کنید.

برسیم به نقطه‌ی اصلی! (Get to the point) - سبک هنری بازی شما باید در سیک پوینتیلیسم باشد.

 

صدا

موسیقی اصلی (Theme Song) - بخش آموزشی شما یک آهنگ است.

ویلهلم (Wilhelm) - کاراکترهای بازی شما فقط با جیغ کشیدن با هم ارتباط برقرار می‌کنند (اگر انتخاب دیالوگ در بازی، درجه‌های مختلف جیغ زدن باشد، امتیاز اضافه محسوب می‌شود.)

صداگذاری شده (Vocalise) - تک تک بخش‌های بازی شما از رابط کاربری گرفته تا گیم‌پلی با صدای صداپیشه و یا صداهای ساختگی صداگذاری شده‌اند.

 

کد

آر ان جی (RNG) - چیزی رو که معمولا در بازی‌ها رندوم نمی‌کنند را رندوم کنید (مثل ارتفاع پرش، نقطه‌ی شروع بازی، کلاه، مقدار بزرگنمایی، جاذبه). 

کد مضحک (LOLCODE) - بازیتان را به یکی از این زبان‌های برنامه‌نویسی دری وری بنویسید. 

 

طراحی بازی

جا به جا کردن دروازه (Moving the goalposts) - شرط برد بازی هر بار که بازی می‌شود متفاوت است. 

قانون مورفی (Murphy's Law) - بازی بسازید که هدف بازیکن در آن این است که تا می‌تواند به اشکال مختلف در بازی شکست بخورد.

دوتایی (Duetto) - بازی بسازید که در مورد دوتایی‌هاست. یعنی برای دو بازیکن است، با دو دکمه بازی می‌شود، از دو صدا در آن استفاده کنید، فقط دو رنگ دارد، دو شکل و…

بوی موفقیت می‌شنوم (Smells like Success) - بازی بسازید که بتوان با بینی آن را بازی کرد.

چند نفر به یکی؟ (How many of you are in there?) - بازی بسازید که کاراکتر اصلی در آن توسط چند نفر کنترل می‌شود.

 

روایت

اخبار جعلی (Fake News) - بازی بسازید که به نحوی در مورد تحریف اطلاعات باشد. مثل ساختن آن‌ها، جلوگیری از آن‌ها، مدیریت کردنشان و… . 

بازی برای همه (Games are for Everyone) - گروهی از آدم‌ها که معمولا در بازی‌ها کمتر مطرح می‌شوند را در بازیتان به عنوان شخصیت بازی، در داستان و یا در طراحی بازیتان وارد کنید.

نور ستاره (Starlight) - دنیای بازی شما با الهام از ستاره‌ها و صورفلکی شکل گرفته باشد.

 

متا

طرف امن (On the safe side) - یا تنهایی بازی بسازید و یا با تیمی بازی بسازید که تمام افراد آن حداقل ۱۰۰ کیلومتر با هم فاصله داشته باشند.

جشن Tu B'Shvat فرا رسیده! (Tu B'Shvat has arrived) - به مناسب عید یهودی Tu B'Shvat که امسال با اولین روز گلوبال گیم جم مصادف شده، بازی بسازید که داخل، رو و یا اطراف یک درخت اتفاق می‌افتد.

مهمانی (A-Party) - بازی بسازید که در یک تماس تصویری آنلاین بتوان آن را بازی کرد. 

اسلاید بعدی لطفا (Next Slide Please) - بازی بسازید که کاملا در Powerpoint یا برنامه‌ دیگری که برای ارائه از آن استفاده می‌شود ساخته شده باشد.

سرعت حلزونی (Snail's Pace) - بازی شما طوری ساخته شده که باید در طول چند روز بازی شود و امکان بیشتر کردن سرعت پیشروی در آن وجود ندارد.