GGJ 2022 Çeşitlendiricileri (Diversifiers)!

İşte beklediğiniz an geldi! Jam’in başlamasına bir haftadan biraz daha fazla kala, GGJ 2022 Çeşitlendiricileri’ni (Diversifiers) sunmaktan mutluluk duyarız!

Umarız ki GGJ oyunlarınıza uygulayabileceğiniz fikirleri düşünmenize yol açar. 

Bu muhteşem listeyi sizin önerilerinizin yanısıra çeşitlendiriciler komitemiz olmadan oluşturamazdık. Bunu mümkün kılan bazı isimlere büyük bir teşekkür sunmak isteriz: Adam Boyne, Caleb Anderson, Gustavo Dort, Ian Hamilton, Sarah Cole, Teppo Kauppinen, Tim Cullings, Victor Breum and Yadu Rajiv.

Çeşitlendiriciler, jam haftasonunuza biraz daha eğlence katmak ve sınırlarınızı zorlamak için harika bir yol. Bazen kapsamı daraltmanız veya fikirlerinizi daha iyi hale getirmenize yardımcı olurlar. GGJ Online oyununuza eklemesi tamamen sizin tercihinize kalmış olan Çeşitlendiriciler, ana odak olan temanın haricinde ek kısıtlar yaratır. Diğer oyunlar arasında ön plana çıkmanızı sağlayabilirler. Oyununuzu yüklerken en fazla 4 adet çeşitlendiriciyi işaretleyebilirsiniz.

Bu yılın çeşitlendiricileri, diğer dillerde de sizlere sunulmak üzere, hazır olduklarında bu gönderide bağlantı olarak verilecek.

Sponsorlu

Tek gitme, BUNU da al (Don’t go alone, take THIS, Unity sponsorluğunda): GGJ, insanların bir araya gelmesi, fikirlerini paylaşması ve bunları gerçeğe dönüştürmesidir. Biraraya gelen insanlar ya da başka şeylerle ilgili bir oyun yapın. Oyununuzun odağında özel bir nesne olmalı: “bu” nedir?

Duygusal İniş Çıkışlar (Emotional Rollercoaster, dotbigbang sponsorluğunda): Oyuncuda duygusal bir tepki yaratan bir oyun yapın. Kahkaha, korku, neşe, sevgi, sürpriz ya da başarı hissi (Satoru Iwata'dan alıntı).

Vizyoner (Be Visionary, Sony Interactive Entertainment sponsorluğuna): Oyununuzda sanal gerçeklik desteği sağlayın ya da oynanışına göz takibi (eye-tracking) imkanı ekleyin.

Britanya’dan En İyiler (The Best from Britain, UK Games Fund/Transfuzer sponsorluğunda): Bu çeşitlendiriciyi sadece takımınız Birleşik Krallık’taysa kullanmalısınız. Katılımcı ekipler, Birleşik Krallık video oyunu fikri mülkiyetinden veya Birleşik Krallık merkezli bir oyun geliştiricisi ya da stüdyosundan ilham alan, onun ruhunu yakalayan veya ona saygı gösteren içerik sağlamalıdır. Birleşik Krallık'tan, olağanüstü yetenekler sergileyen, seçtiğiniz herhangi bir oyunu görmekten memnuniyet duyarız. İster dünyaca ünlü bir AAA oyunu, isterse ikonik bir bağımsız oyun olsun, Britanya’nın oyun geliştirme mirasıyla ilgili muazzam olan her şeyi kutlamak için katılmanızı istiyoruz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın: https://tranzfuser.com/global-game-jam-ukgtf-diversifier/ 

Kültürel Mirası Koruma ve Yaşatma (Celebrate and Protect Cultural Heritage, Cultural Antiquities Task Force of the US State Department sponsorluğunda): Kültürel miras çeşitliliğini kutlayan ve hırsızlık, yağma, kaçakçılık, yıkım veya iklim değişikliği riskiyle karşı karşıya olan sanat, eser, gelenek ve yerler hakkında farkındalık yaratan bir oyun yapın.

Sürdürülebilir (Sustainable, Virtuos sponsorluğunda): Kaynakların sınırlı olması yaratıcılığı artırarak daha büyük başarıların önünü açabilir. Oyununuzda, oyuncuları oyunu ya da bölümü bitirebilmek için yaratıcı çözümler üretmeye davet eden, en az bir sınırlı kaynağı (zaman, enerji, hareket, v.b.) kullanın.

Bilgi Arayışı (Quest for Knowledge, TwilioQuest sponsorluğunda): TwilioQuest'in zengin bilim kurgu evrenine yeni dersler katın. Büyüyen geliştirici topluluğumuza herhangi bir teknik araç veya kavramı öğretmek için, eğitsel RYO (RPG) çerçevemizi ve içerik geliştirme araçlarımızı kullanın. Daha fazla bilgi edinmek ve geliştirmeye başlamak için buraya tıklayın.

Core Egzersizleri (Core Exercise, Core Games sponsorluğunda): Oyununuzu Core Games platformunu kullanarak geliştirin. Core'da geliştirilen oyunlara, 10.000 $'lık ödül havuzundan ödül kazanma şansı doğar; daha fazla bilgi için https://bit.ly/Core-GGJ22  

Erişilebilirlik

GAG10: http://www.gameaccessibilityguidelines.com websitesinin 10. yıl dönümünü sitedeki 10 rehber maddeyi uygulayarak kutlayın.

Nereden Geldiğini Görüyorum (I See Where You're Coming From): Seslerin geldiği yön ekranda görsel olarak gösterilir.

Stressiz (Stress Free): Oyuncuya zorluk seviyesini büyük ölçüde düşürerek oynama seçeneği verin (örneğin, düşman olmadan ya da zaman kısıtı olmadan oynama).

Sanat

Başka Bir Boyut (Another Dimension): Voxel sanat tarzında bir oyun yapın.

20. Yüzyılda Oyun (20th Century Gaming): Oyununuzdaki görseller, 2000 yılından önce piyasaya çıkmış olan bir cihaza geliştirilmiş oyunların stilinde olmalı.

İki Gözümün Çiçeği (Acutely Eye-dentifiable): Oyundaki tüm görseller aşırı sevimli (kawaii) ve yüksek kontrastlı olmalı.

Ses

Çalmıycaz, Alıcaz (All That Jazz): Oyununuzda 1923'ten önceki bir müzik parçasını kullanın. 1923'ten önce alınan tüm ses kayıtları ABD'de public domain’e* dahil olacak. Bkz. https://www.copyright.gov/music-modernization/

Klasikler Eskimez (The Classics Never Go Out of Style): Retro tarzda olmayan bir oyunda sadece chiptune sesler kullanın.

Karışık Kaset (Mixtape): Oyununuz için yaptığınız herhangi bir müziği çevrimiçi olarak yükleyin ve başkalarının bu seneki jam’de ya da Global Game Jam 2023’te kullanabilmesi için Creative Commons lisansı altında paylaşın! Müziğinizi yüklemek veya kullanabileceğiniz müziklere erişmek için: Google Drive Folder

Kod

Çalışma Zamanı, Eğlenme Zamanı (Runtime Fun Time): Harici herhangi bir içerik (asset) kullanmadan bir oyun yapın. Tüm içerik çalışma zamanı (runtime) esnasında koddan üretilmelidir.

Temiz Tut (Keep it Clean): Kodunuzu temiz tutun! Hiçbir metodda 3’ten fazla parametre ve 15’ten fazla satır olmasın! Olabildiğince temiz kod yazmaya çalışın!

Tek Kartlı Oyun (On Board): Oyununuzu Raspberry Pi gibi tek kartlı bir bilgisayarda geliştirmeli ve dağıtmalısınız.

Tasarım

Oynanabilir Mekânlar (Playable Places): Yerel topluluğunuz tarafından, sokakta, covid önlemleri dahilinde oynanabilen bir oyun yapın.

Başarının Anahtarı (Keys to Success): Çok oyunculu bir oyun yapın. Her oyuncu oyundaki bir şeyleri kontrol edebilmek için klavyenin sadece bir tuşunu kullanabilmeli.

Anca Beraber Kanca Beraber (Stick Together): Karakterleri veya nesneleri gruplandırma etrafında dönen bir oyun yapın.

Meta

Birlikte Oynamak İçin Yapıldı (Made to Play Together): Somut parça içeren çok oyunculu dijital bir oyun yapın; örneğin, somut oyun tahtası (game board) ile oynanan, çevrimiçi çok oyunculu bir oyun olabilir.

Mola Ver (Take A Break): Takımın her üyesi, 2-3 saatte bir, en az bir kere mola vermelidir.

Herkes Yaratıcıdır (Everyone is a Creator): Takımınızdan en az bir kişi oyunlarla ya da oyun tasarımıyla daha önce hiç ilgilenmemiş olmalı. Bu kişinin yaptığınız oyuna önemli ölçüde katkısı olmalı; sadece sembolik ya da göstermelik olarak grupta bulunmamalı.

Anlatım

Ukttkp Dğpgğ Izağpgğ (Brxu Vhfuhw lv Vdih zlwk Ph): Oyununuzun oynanışında ya da anlatımında kriptografi ve şifreleme kullanın!

Kendi Çoklu Evreninizi İnşa Edin (Build Your Own Multi-verse): Oyununuzun anlatımı, public domain’e* dahil edilmiş en az iki kurgusal eserden karakterler içermelidir (Örneğin, The Great Gatsby, Peter Pan, The Secret Garden, Treasure Island, A Daughter of the Samurai, v.b.).

Kafiyeli (Rhyme or Reason): Oyununuzdaki tüm diyalog, metin ve konuşmalar kafiyeli olmalı.

--

*public domain: Üzerindeki fikri hak koruması sona ererek kamu malı haline gelmiş eserler.